Přeskočit navigaci

Nabídka

 

Pohlednice

Elektronické pohlednice

 

Anketa


Zdechovský: Chci zastavit úpadek rodného regionu

14. listopadu 2014

Tomáš Zdechovský uspořádal v pátek 7. listopadu v Kožlí na Ledečsku, odkud pochází, jednání ohledně možností rozvoje tohoto regionu, kterému se říká vnitřní periferie, nebo rovněž druhé Sudety.
Na prvním z chystané řady setkání, kterého se zúčastnili zástupci Úřadu vlády, Ministerstva zemědělství, Povodí Vltavy, kraje Vysočina a Středočeského kraje, starostové okolních obcí a další instituce, pojmenoval hlavní problémy a stanovil priority, které by rozsáhlému území a jejím obyvatelům pomohly kompenzovat omezení, kterými trpí kvůli vodárenské nádrži Švihov na Želivce, která zásobuje pitnou vodou víc než osminu obyvatel ČR  je největší svého druhu ve Střední Evropě. "Přehrada je tu čtyřicet let a za tu dobu už od začátku a za různých vlád se tu slibovalo, co se pro obyvatele udělá, ale zůstalo jen u slibů. Například jediný most, který spojuje oblast s dálnicí, je dlouhodobě v havarijním stavu a má omezenou tonáž. Už několik let je sice hotový projekt a vydáno stavební povolení, ale most přesto chátrá dál," upozornil Zdechovský. "Těžká nákladní vozidla proto musejí oblast objíždět desítky kilometrů, což mimo jiné prodražuje stavby," podotkl starosta Kožlí Václav Husák "Stejně jako místní obyvatelé, kteří jsou nuceni kvůli dalšímu plánovanému ale stále neexistujícímu mostu přes nejužší část přehrady absolvovat místo šesti čtyřikrát tolik kilometrů na svá pole, hřbitov nebo polnosti," nastínil jeden z velkých problémů Zdechovský. Právě i kvůli chybějící infrastruktuře oblast trpí nedostatkem pracovních míst a vylidňováním.
Jednou ze Zdechovského dalších priorit stanovených na jednání je kromě rozvoje infrastruktury také úprava stávajících čtyřicet let nezměněných ochranných pásem kolem vodního zdroje a v neposlední řadě rozvoj ekoturistiky či výstavba cyklotras. Účastníci prvního kulatého stolu v Kožlí se dohodli, že jednání budou pokračovat konkrétními návrhy zúčastněných stran v lednu příštího roku a podepsali memorandum o porozumění si a vzájemné spolupráci.

Kožlí 07112014

Kožlí 07112014Přílohy:
TZ_Zelivka1_07112014

Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu

www.zdechovsky.eu


Nahoru
Copyright © 2000 - 2022 Mikroregion Želivka
Design: Graf-it, stránky využívají publikační systém Apollo