Přeskočit navigaci

Nabídka

 

Pohlednice

Elektronické pohlednice

 

Anketa


Kostel sv. Víta

Kostel sv. Víta
Na břehu Želivecké přehrady stojí mezi stromy barokní kostel. Před sedmisty padesáti lety měl románskou podobu a stával nad rozvíjející se osadou, později městečkem Zahrádka. Ta se v roce 1974, při napouštění nádrže ponořila pod hladinu. Kostel zůstal na břehu jako solitér, připomínající běh času a událostí.

Dnes připomíná románský původ kostela ústupkový portál na jižní straně. Stavba prošla dvěma barokními přestavbami, během té druhé, mezi lety 1738 až 1787 kostel téměř podlehl požáru, který zničil i čtyři věžní zvony.

Kostel sv. VítaPři archeologickém a restaurátorském průzkumu, který proběhl po odsvěcení kostela v roce 1975 byly nalezeny základy starších staveb a románské hroby s mimořádnou výbavou, ale i střepy, hřeby a mince ze 14. a 15. století. Hřbitov u kostela byl zrušen až v roce 1857.
V kostele mělo být zřízeno muzeum zatopené oblasti a měly zde být soustředěny archeologické nálezy z Dolních Kralovic, Zahrádky a Borovska, včetně přenesených nástěnných maleb z kostela v Dolních Kralovicích. Bohužel, pro nezájem tehdejších úřadů z projektu sešlo.

Dnes je kostel stojící v prvním ochranném pásmu vodního zdroje veřejnosti nepřístupný.

Nahoru
Copyright © 2000 - 2022 Mikroregion Želivka
Design: Graf-it, stránky využívají publikační systém Apollo