Přeskočit navigaci

Kultura a sport ve Chmelné

Kultura ve Chmelné se udržuje a rozvíjí jednak prostřednictvím tradičních zábav jako jsou plesy (myslivecký, hasičský), dětský maškarní průvod a karneval, akce pro ženy, řehtání před Velikonocemi, pomlázka, stavění máje, pálení čarodějnic, májové pobožnosti, pouť a posvícení, vyhrávání před svatbou, výlov rybníka, mikulášský průvod a adventní setkání.

Většinu těchto akcí doprovází svou hudbou kapela Chmelařinka, složená převážně z místních muzikantů. Ta vystupuje s přestávkami už více než 40 let.

Hlavně mladší generaci oslovuje místní rocková kapela Českej chleba. Ta vystupovala v letech 1991 - 2012 a natočila dvě alba vlastních písní - Jedno slunce a Zmatení jazyků. V současné době kapela účinkuje pouze příležitostně. jejich videoklipy jsou ke shlédnutí na www.youtube.com, rozhovor na http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/hovoryovire/_zprava/1035049

Několika úspěchů dosáhla i Ludmila Holejšovská, která vystupuje sólově a s různými rockovými kapelami. Ludmila Holejšovská, Veronika Martínková a Zuzana Krejčová také zajišťují varhanní doprovod bohoslužeb v kostele v Borovnici a na Zhoři.

Chmelenský SDH pořádá divadelní představení, ke kterým zve soubory např. z Bystřice, Týnce n.S. nebo Načeradce.

V obci vystupují opakovaně mj. Štěpán Kojan, kapely K.O.tel (Nesbend ) nebo Theatre.

Hlavním místem pro tyto akce je nově vybudovaný Kulturní dům "U Pitráků". Ten byl oficiálně otevřen v roce 2013. Soukromé stránky s dalšími informacemi http://www.mojechmelna.estranky.cz/


Nahoru
Copyright © 2000 - 2022 Mikroregion Želivka
Design: Graf-it, stránky využívají publikační systém Apollo