Přeskočit navigaci

O obci

Obec leží v severní části mikroregionu, 1 km od dálnice D1 a 2 km od vodní nádrže Želivka - Švihov. Správou k němu náleží osada Borovsko, původně větší obec téměř zbořená při stavbě vodní nádrže Želivka - Švihov. Dnes má osada 7 stálých obyvatel.

Obec Bernartice zažila patrně největší rozkvět v 19. století, kdy byla na řece postavena parní pila a válcový mlýn, které jsou dnes také zatopeny. S rozvojem pracovních příležitostí došlo i k růstu počtu obyvatel, takže byla na počátku 20. století zřízena škola. Předtím děti docházely do Dolních Kralovic. V roce 1921 získala škola i vlastní budovu.

Dalším faktorem, který přinesl oživení místních poměrů, byla železniční zastávka u Bernartic, postavená v roce 1902 na nové železnici z Vlašimi do Dolních Kralovic. Později byla část trati opět zrušena, takže dnes již vlak do Bernartic nezajíždí. Snadnou dopravní dostupnost dnes zajišťuje celému regionu dálnice D1.

V Bernarticích byl zřízen hřbitov, který nahradil zrušený, ze zatopených Dolních Kralovic.

V 90. letech byl v obci znovu zřízen obecní úřad, byla vybudována kanalizace napojená na čističku odpadních vod, vodovod a upravena veřejná prostranství.

V 96 domech dnes žije 225 obyvatel, kteří se živí převážně v zemědělství, v obci jsou také dva obchody, hostinec a další služby. Malebné údolí, ve kterém leží Bernartice, láká turisty k toulkám přírodou a houbaření.


Nahoru
Copyright © 2000 - 2021 Mikroregion Želivka
Design: Graf-it, stránky využívají publikační systém Apollo